
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Diameter | 4-3/4" |
| Length | 4-3/4" |
| MPN | FC-2767 |
Cross References
6473-161, 6473-161J, 903169
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-4508 |
| MPN | FC-2767 |
| Replaces | 6473-161, 6473-161J, 903169 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 0.67 lb |
| Filter Length | 8-1/4 inches |
| Filter Diameter | 4-5/8 inches |
| Filbur Number | FC-2767 |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Male Pipe Thread (mpt) |