
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Outside Top (OT) | 2-1/8" |
| Outside Bottom (OB) | 2-1/8" |
| Diameter | 4-15/16" |
| Length | 13-5/16" |
| MPN | FC-2392 |
Cross References
00-4950, 390835, 654454023926, AK-1271
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-4000 |
| MPN | FC-2392 |
| Replaces | 00-4950, 390835, 654454023926, AK-1271 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 2.01 lb |
| Filter Length | 13-5/16 inches |
| Filter Diameter | 4-15/16 inches |
| Filbur Number | FC-2392 |
| OEM Number | 00-4950 |
| Filter Top Style | Open |
| Filter Bottom Style | Open |