
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (2") |
| Diameter | 8" |
| Length | 12-3/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | FC-0525 |
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2390 |
| MPN | FC-0525 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 3.6 lb |
| Filter Length | 12-3/4 inches |
| Filter Diameter | 8 inches |
| Filbur Number | FC-0525 |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Male Pipe Thread (mpt) |