
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 95 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (2") |
| Diameter | 8" |
| Length | 15-1/2" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PSD95-F2L |
Cross References
2540-381, 304092, 645544027818, 8CH-102, FC-2781, PLE-051-9576, SC813
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1275 |
| MPN | PSD95-F2L |
| Replaces | 2540-381, 304092, 645544027818, 8CH-102, FC-2781, PLE-051-9576, SC813 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 3.51 lb |