
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 90 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (2") |
| Diameter | 5-3/16" |
| Length | 30" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | 5CH-902AM |
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2880 |
| MPN | 5CH-902AM |
| Manufacturer | Unicel |
| Weight | 4.85 lb |