
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 80 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Outside Bottom (OB) | 3-1/16" |
| Diameter | 7-7/8" |
| Length | 13-1/4" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | C-7463 |
Cross References
305792
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2798 |
| MPN | C-7463 |
| Replaces | 305792 |
| Manufacturer | Unicel |
| Weight | 4.26 lb |