
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 75 sq ft |
| Outside Top (OT) | 3" |
| Outside Bottom (OB) | 3" |
| Diameter | 7" |
| Length | 19-3/4" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PCM75SV |
Cross References
27-079, 303518, 57014300, 645544006707, AK-6035, C-7453, FC-0670, PA75SV-4, PLE-051-9303, R173210, UNI-60-5320
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1060 |
| MPN | PCM75SV |
| Replaces | 27-079, 303518, 57014300, 645544006707, AK-6035, C-7453, FC-0670, PA75SV-4, PLE-051-9303, R173210, UNI-60-5320 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 3.51 lb |