
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 75 sq ft |
| Outside Top (OT) | 4" |
| Outside Bottom (OB) | 4" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Length | 14-3/4" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PAST75 |
Cross References
17532, 18219RO100, 4900-402, 4902-054, 625847, 645544009012, AK-70010, APCC7249, C-8474, FC-0901, PLE-051-9334
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2189 |
| MPN | PAST75 |
| Replaces | 17532, 18219RO100, 4900-402, 4902-054, 625847, 645544009012, AK-70010, APCC7249, C-8474, FC-0901, PLE-051-9334 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 3.62 lb |
| Filter Length | 14-3/4 inches |
| Filter Diameter | 8-15/16 inches |
| Filbur Number | FC-0901 |
| OEM Number | 18219RO100 |
| RJ Filtration Number | AK-70010 |
| Filter Top Style | Open |
| Filter Bottom Style | Open |