
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 75 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Diameter | 2-5/16" |
| Length | 5-7/8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | FC-3102 |
Cross References
17520, 46068, 4900-206, 645544031099, AK-4009, C-5375, PLE-051-9496, PLW75
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-1640 |
| MPN | FC-3102 |
| Replaces | 17520, 46068, 4900-206, 645544031099, AK-4009, C-5375, PLE-051-9496, PLW75 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 2.57 lb |
| Filter Length | 19-1/4 inches |
| Filter Diameter | 5-7/8 inches |
| Filbur Number | FC-3102 |
| RJ Filtration Number | AK-4009 |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Male Slip/Mold O-ring |