
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 65 sq ft |
| Outside Top (OT) | 3" |
| Outside Bottom (OB) | 3" |
| Diameter | 8-1/2" |
| Length | 10-1/2" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PWK65 |
Cross References
16506, 31114, 46203, 4902-097, 645544039606, 71827, AK-7007, C-8465, FC-3960, FC-3960-HB, P-8465, PC-3960, PLE-051-9188, PLE-051-9255, PLE-051-9674
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1775 |
| MPN | PWK65 |
| Replaces | 16506, 31114, 46203, 4902-097, 645544039606, 71827, AK-7007, C-8465, FC-3960, FC-3960-HB, P-8465, PC-3960, PLE-051-9188, PLE-051-9255, PLE-051-9674, PLE-051-9677, PWK65, SC713, UNIC8465 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 3.16 lb |