
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 65 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Outside Bottom (OB) | 2-1/2" |
| Diameter | 8-1/2" |
| Length | 11-7/8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PWK50 |
Cross References
627372, SC808
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2615 |
| MPN | PWK50 |
| Replaces | 627372, SC808 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 3.98 lb |
| Filter Length | 11-7/8 inches |
| Filter Diameter | 8-1/2 inches |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Open |