
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 60 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (2") |
| Diameter | 5-3/16" |
| Length | 16" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PCAL60-F2M |
Cross References
17-175-2213, 5CH-752, 626726, 645544002020, FC-0202, FC-0202M, P5CH-752, PCAL60, PCAL60-F2M, PCAL60-F2M-M, PCAL60M, PLE-051-9357, PLE-051-9358
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-2212 |
| MPN | PCAL60-F2M |
| Replaces | 17-175-2213, 5CH-752, 626726, 645544002020, FC-0202, FC-0202M, P5CH-752, PCAL60, PCAL60-F2M, PCAL60-F2M-M, PCAL60M, PLE-051-9357, PLE-051-9358 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.88 lb |