
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 55 sq ft |
| Outside Top (OT) | 2-5/8" |
| Diameter | 3-1/2" |
| Length | 7-3/4" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | FC-6105 |
Cross References
645544061058, AK-60813, APCC7507, C-7655, FC-6005, PLE-051-9222, RC-PH50/55, ST55
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-3500 |
| MPN | FC-6105 |
| Replaces | 645544061058, AK-60813, APCC7507, C-7655, FC-6005, PLE-051-9222, RC-PH50/55, ST55 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 2.62 lb |
| Filter Length | 9-5/8 inches |
| Filter Diameter | 7-3/4 inches |
| Filbur Number | FC-6105 |
| OEM Number | ST55 |
| Filter Top Style | Open |
| Filter Bottom Style | Female Pipe Thread (fpt) |