
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 50 sq ft |
| Outside Top (OT) | 1-7/8" |
| Diameter | 2-3/8" |
| Length | 8-1/2" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PVT50W-XF2L |
Cross References
15046, 17-175-1729, 212315, 609490, 645544030535, 645544130532, 955088, AK-7003, C-8350, C-8350RA, FC-3053, FC-3053M, PC-3053, PLE-051-9185, PLE-051-9660
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1736 |
| MPN | PVT50W-XF2L |
| Replaces | 15046, 17-175-1729, 212315, 609490, 645544030535, 645544130532, 955088, AK-7003, C-8350, C-8350RA, FC-3053, FC-3053M, PC-3053, PLE-051-9185, PLE-051-9660, PVT50W, SC711, UNIC8350 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.52 lb |