
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 50 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 6" |
| Length | 14-3/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PTL50W-P4 |
Cross References
17512, 609543, 609565, 645544030894, AK-5009, C-6475, FC-0340, FC-3089, PLE-051-9633, PTL50W, PTL50W-P, PTL50W-W/PAD
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1825 |
| MPN | PTL50W-P4 |
| Replaces | 17512, 609543, 609565, 645544030894, AK-5009, C-6475, FC-0340, FC-3089, PLE-051-9633, PTL50W, PTL50W-P, PTL50W-W/PAD |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.44 lb |