
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 50 sq ft |
| Outside Top (OT) | 3-1/16" |
| Outside Bottom (OB) | 3-1/16" |
| Diameter | 7-1/4" |
| Length | 14-5/8" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PJAN50 |
Cross References
4900-282, 609369, C-7448, FC-5155
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2975 |
| MPN | PJAN50 |
| Replaces | 4900-282, 609369, C-7448, FC-5155 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.81 lb |