
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 50 sq ft |
| Outside Top (OT) | 2-1/8" |
| Diameter | 2" |
| Length | 8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PCS50N |
Cross References
15014, 303598, 3301-2261, 4900-236, 609456, 645544033109, AK-7006, C-8450, FC-3310, P-8450, PC-3310, PLE-051-9383, PLE-051-9384, SC744
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1206 |
| MPN | PCS50N |
| Replaces | 15014, 303598, 3301-2261, 4900-236, 609456, 645544033109, AK-7006, C-8450, FC-3310, P-8450, PC-3310, PLE-051-9383, PLE-051-9384, SC744 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.41 lb |