
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 50 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Outside Bottom (OB) | 2-11/16" |
| Diameter | 7" |
| Length | 10-3/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | FC-3963 |
Cross References
1019401, 15051, 425708, 4900-393, 645544039637, 73532, AK-60033, APCC7499, C-7350, P-7350, PCD50-N, PLE-051-9210, SC786
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-1142 |
| MPN | FC-3963 |
| Replaces | 1019401, 15051, 425708, 4900-393, 645544039637, 73532, AK-60033, APCC7499, C-7350, P-7350, PCD50-N, PLE-051-9210, SC786 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 2.28 lb |
| Filter Length | 10-3/4 inches |
| Filter Diameter | 7 inches |
| Filbur Number | FC-3963 |
| OEM Number | 1019401 |
| RJ Filtration Number | AK-60033 |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Open |