
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 45 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 6" |
| Length | 11-7/8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PTL45W-P4 |
Cross References
14506, 4902-032, 4902-033, 4902-034, 609561, 645544003300, 6CH-45, AK-9014, FC-0330, PLE-051-9630, PTL30W, PTL30W W/PAD AD, PTL30W-P, PTL30W-P-4, PTL30W-P4
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1822 |
| MPN | PTL45W-P4 |
| Replaces | 14506, 4902-032, 4902-033, 4902-034, 609561, 645544003300, 6CH-45, AK-9014, FC-0330, PLE-051-9630, PTL30W, PTL30W W/PAD AD, PTL30W-P, PTL30W-P-4, PTL30W-P4, PTL45W, PTL45W-P4-4 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 0.94 lb |