
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 42 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 5-1/4" |
| Length | 9-3/8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PFF42TC-P4 |
Cross References
303279, 5ch-37, 900242, FC-2402
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1965 |
| MPN | PFF42TC-P4 |
| Replaces | 303279, 5ch-37, 900242, FC-2402 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.44 lb |