
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 40 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 4-3/4" |
| Length | 10" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PSG40P4 |
Cross References
4902-058, 625333
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2600 |
| MPN | PSG40P4 |
| Replaces | 4902-058, 625333 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.04 lb |
| Filter Length | 10 inches |
| Filter Diameter | 4-3/4 inches |
| OEM Number | PSG40N |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Male Pipe Thread (mpt) |