
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 40 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 6" |
| Length | 8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PPG50P4 |
Cross References
611OD, 627347, 645544003140, 6CH-49, FC-0314, PLE-051-9244, PPG50 W/PADAD, PPG50P, PPG50P4
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1692 |
| MPN | PPG50P4 |
| Replaces | 611OD, 627347, 645544003140, 6CH-49, FC-0314, PLE-051-9244, PPG50 W/PADAD, PPG50P, PPG50P4 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.7 lb |