
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 40 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (2") |
| Diameter | 7-1/8" |
| Length | 7-3/16" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PMA40-F2M |
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1903 |
| MPN | PMA40-F2M |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.83 lb |