
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 40 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (2") |
| Diameter | 7" |
| Length | 9-3/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PCS40-F2M |
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1200 |
| MPN | PCS40-F2M |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.03 lb |