
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 37 sq ft |
| Outside Top (OT) | 2-3/8" |
| Outside Bottom (OB) | 2-3/8" |
| Diameter | 5" |
| Length | 13-1/4" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PJ37-IN-4 |
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1377 |
| MPN | PJ37-IN-4 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.02 lb |