
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 35 sq ft |
| Outside Top (OT) | 1-15/16" |
| Outside Bottom (OB) | 1-15/16" |
| Diameter | 6" |
| Length | 9" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PWK35 |
Cross References
13303, 31250, 46201, 645544039200, AK-5006, C-6433, FC-3920, PLE-051-9672, PWK35
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1760 |
| MPN | PWK35 |
| Replaces | 13303, 31250, 46201, 645544039200, AK-5006, C-6433, FC-3920, PLE-051-9672, PWK35 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.33 lb |