
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 35 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Outside Bottom (OB) | 1-7/8" |
| Diameter | 6" |
| Length | 14-3/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PTL50W-SH-XP |
Cross References
13506, 609543, 625354, 645544030887, AK-5013, C-6603, FC-3088, P-6603, PLE-051-9634, PTL50W-SH, PTL50WW/SH
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-1012 |
| MPN | PTL50W-SH-XP |
| Replaces | 13506, 609543, 625354, 645544030887, AK-5013, C-6603, FC-3088, P-6603, PLE-051-9634, PTL50W-SH, PTL50WW/SH |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.08 lb |
| Filter Length | 14-3/4 inches |
| Filter Diameter | 6 inches |
| Filbur Number | FC-3088 |
| RJ Filtration Number | AK-5013 |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Open w/Slots |