
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 35 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 6" |
| Length | 9-3/16" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PTL35W-P4 |
Cross References
13505, 373043S, 4902-030, 609566, 645544003201, 6CH-35, AK9013, APCC7114, FC-0320, PLE-051-9625, PTL35W, PTL35W-P, PTL35W-P-4, PTL35W-P4
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1820 |
| MPN | PTL35W-P4 |
| Replaces | 13505, 373043S, 4902-030, 609566, 645544003201, 6CH-35, AK9013, APCC7114, FC-0320, PLE-051-9625, PTL35W, PTL35W-P, PTL35W-P-4, PTL35W-P4 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.76 lb |