
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 35 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 6" |
| Length | 9-3/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | FC-0320 |
Cross References
13505, 425668, 4900-161, 4902-030, 645544003201, 6CH-35, AK9013, APCC7114, PLE-051-9625, PTL35W, PTL35W-P, PTL35W-P-4, PTL35W-P4
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-1820 |
| MPN | FC-0320 |
| Replaces | 13505, 425668, 4900-161, 4902-030, 645544003201, 6CH-35, AK9013, APCC7114, PLE-051-9625, PTL35W, PTL35W-P, PTL35W-P-4, PTL35W-P4 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 2.7 lb |
| Filter Length | 9-3/4 inches |
| Filter Diameter | 6 inches |
| Filbur Number | FC-0320 |
| RJ Filtration Number | AK9013 |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Male Pipe Thread (mpt) |