
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 35 sq ft |
| Top Type | Closed Top |
| Outside Bottom (OB) | 2-1/8" |
| Diameter | 5" |
| Length | 10-3/8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | DSF25-50TC |
Cross References
13006, 4900-199, 4902-180, 627320, 645544030788, AK-3030, C-4431, DSF-25/50-TC, DSF25-50-TC, DSF25-50TC, FC-3078
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1904 |
| MPN | DSF25-50TC |
| Replaces | 13006, 4900-199, 4902-180, 627320, 645544030788, AK-3030, C-4431, DSF-25/50-TC, DSF25-50-TC, DSF25-50TC, FC-3078 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.39 lb |