
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 30 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 6" |
| Length | 11-7/8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PTL30W-P4 |
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1818 |
| MPN | PTL30W-P4 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.75 lb |