
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 30 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Diameter | 1-1/4" |
| Length | 4-3/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PSG-27.5P2 |
Cross References
304027, 4902-014, 645544001979, PSG-27.5P2, PSG27.5-P2S, PSG27.5/PAD2S, PSG275-P2S, PSG275/PAD2S
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1266 |
| MPN | PSG-27.5P2 |
| Replaces | 304027, 4902-014, 645544001979, PSG-27.5P2, PSG27.5-P2S, PSG27.5/PAD2S, PSG275-P2S, PSG275/PAD2S |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.44 lb |