
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Filtration Area | 30 sq ft |
| Diameter | 1-1/2" |
| Length | 1-1/2" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PMA30SK-M |
Cross References
17-175-2575, 303888
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2575MB |
| MPN | PMA30SK-M |
| Replaces | 17-175-2575, 303888 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.14 lb |
| Filter Length | 8-5/16 inches |
| Filter Diameter | 5 inches |
| Filter Top Style | Female SAE Thread |
| Filter Bottom Style | Female SAE Thread |