
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 30 sq ft |
| Outside Top (OT) | 4" |
| Outside Bottom (OB) | 4" |
| Diameter | 7" |
| Length | 7-1/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PMA30-2002-R |
Cross References
17-175-1908, 303893, 4900-373, 645544010032, AK-60034, C-7330, FC-1003, FC-1003M, PLE-051-9499, PLE-051-9500, PMA-30-2002-R, PMA30-2002-R, PMA30-2002R-M, SC759, X268320
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1897 |
| MPN | PMA30-2002-R |
| Replaces | 17-175-1908, 303893, 4900-373, 645544010032, AK-60034, C-7330, FC-1003, FC-1003M, PLE-051-9499, PLE-051-9500, PMA-30-2002-R, PMA30-2002-R, PMA30-2002R-M, SC759, X268320, X268325 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.6 lb |