
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 250 sq ft |
| Outside Top (OT) | 6" |
| Outside Bottom (OB) | 6" |
| Diameter | 10" |
| Length | 25-1/4" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PWW250 |
Cross References
806105136084, 817-0250, FC-25977, FC-2977, PLE-051-9687, PWW250-4
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-2148 |
| MPN | PWW250 |
| Replaces | 806105136084, 817-0250, FC-25977, FC-2977, PLE-051-9687, PWW250-4 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 8.25 lb |