
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 25 sq ft |
| Top Type | Closed Top |
| Outside Bottom (OB) | 2-1/8" |
| Diameter | 5" |
| Length | 13-15/16" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PRB25-IN-TC |
Cross References
12533, 17-2563, 17-2653, 609354, 645544023728, AK-30059, C-4321, FC-2372, PC-2372, PLE-051-9554
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1218 |
| MPN | PRB25-IN-TC |
| Replaces | 12533, 17-2563, 17-2653, 609354, 645544023728, AK-30059, C-4321, FC-2372, PC-2372, PLE-051-9554 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.15 lb |