
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 25 sq ft |
| Outside Top (OT) | 2-1/8" |
| Outside Bottom (OB) | 2-1/8" |
| Diameter | 5" |
| Length | 14-9/16" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | POX25-IN |
Cross References
12532, 4902-022, 645544063052, AK-30061, C-4308, ELE-25-1, FC-6305, PLE-051-9526, PLE-051-9528, POX50-IN, POX50IN
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1446 |
| MPN | POX25-IN |
| Replaces | 12532, 4902-022, 645544063052, AK-30061, C-4308, ELE-25-1, FC-6305, PLE-051-9526, PLE-051-9528, POX50-IN, POX50IN |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 5.0 lb |