
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 25 sq ft |
| Top Type | Closed Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 4-3/8" |
| Length | 7-3/4" |
| MPN | PC-3029 |
Cross References
212305, 645544030290, FC-3029, FF-100, PLE-051-9650, PVT-25-NP4, PVT25N, PVT25N W/PAD AD, PVT25N-P, PVT25N-P4
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-1737PB |
| MPN | PC-3029 |
| Replaces | 212305, 645544030290, FC-3029, FF-100, PLE-051-9650, PVT-25-NP4, PVT25N, PVT25N W/PAD AD, PVT25N-P, PVT25N-P4 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 0.76 lb |
| Filter Length | 7-3/4 inches |
| Filter Diameter | 4-3/8 inches |
| Filbur Number | PC-3029 |
| OEM Number | 212305 |
| Filter Top Style | Closed |
| Filter Bottom Style | Male Pipe Thread (mpt) |