
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 25 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Diameter | 2" |
| Length | 7" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PBH25 |
Cross References
17B2054, 46130, 645544007100, AK-6061, C-7604, FC-0710, PLE-051-9339
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1080 |
| MPN | PBH25 |
| Replaces | 17B2054, 46130, 645544007100, AK-6061, C-7604, FC-0710, PLE-051-9339 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.83 lb |