
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 25 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Bottom Type | MPT Bottom (1-1/2") |
| Diameter | 6" |
| Length | 5-1/2" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | FC-0305 |
Cross References
12520, 426004, 4900-211, 4902-026, 645544003058, 6CH-25, 90-802, AK-9011, PLE-051-9616, PTL20W-SV, PTL20W-SV-P, PTL20W-SV-P-4, UNI-60-5512
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-1008 |
| MPN | FC-0305 |
| Replaces | 12520, 426004, 4900-211, 4902-026, 645544003058, 6CH-25, 90-802, AK-9011, PLE-051-9616, PTL20W-SV, PTL20W-SV-P, PTL20W-SV-P-4, UNI-60-5512 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 1.1 lb |
| Filter Length | 5-1/2 inches |
| Filter Diameter | 6 inches |
| Filbur Number | FC-0305 |
| OEM Number | 90-802 |
| RJ Filtration Number | AK-9011 |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Male Pipe Thread (mpt) |