
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 25 sq ft |
| Outside Top (OT) | 2-15/16" |
| Outside Bottom (OB) | 2-15/16" |
| Diameter | 7" |
| Length | 11-1/8" |
| Media Weight | 6 oz |
| MPN | C-7610 |
Cross References
305919, 4900-97
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2848 |
| MPN | C-7610 |
| Replaces | 305919, 4900-97 |
| Manufacturer | Unicel |
| Weight | 2.2 lb |