
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 20 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Outside Bottom (OB) | 1-1/3" |
| Diameter | 3-3/8" |
| Length | 12-1/16" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PVT20 |
Cross References
627386, PLE-051-9646
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-1734 |
| MPN | PVT20 |
| Replaces | 627386, PLE-051-9646 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 0.68 lb |
| Filter Length | 12-1/16 inches |
| Filter Diameter | 3-3/8 inches |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | Open |