
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 20 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Outside Bottom (OB) | 1-1/2" |
| Diameter | 7" |
| Length | 6-1/2" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PD20SL |
Cross References
12005, 2396-020, 645544040053, 89138, AK-6005, C-7401, FC-4005, PLE-051-9390
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1245 |
| MPN | PD20SL |
| Replaces | 12005, 2396-020, 645544040053, 89138, AK-6005, C-7401, FC-4005, PLE-051-9390 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 1.67 lb |