
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 175 sq ft |
| Outside Top (OT) | 4" |
| Outside Bottom (OB) | 4" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Length | 23-1/4" |
| MPN | PC-1287 |
Cross References
17-175-1305, 25013, 25013ECO, 25014, 25019, 25543-000-000, 27503, 4900-303, 4902-143, 616571, 645544012869, 645544012876, 817-0150N, AK-70016, AK-70017
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-1353PB |
| MPN | PC-1287 |
| Replaces | 17-175-1305, 25013, 25013ECO, 25014, 25019, 25543-000-000, 27503, 4900-303, 4902-143, 616571, 645544012869, 645544012876, 817-0150N, AK-70016, AK-70017, AK-70023, APCC7236, C-8316, C-8317, C-8414, CCX1500RE, CCX1750RE, FC-1286, FC-1287, FC-1287M, PC-1287, PC1287, PLE-051-9201, PLE-051-9202, PLE-051-9257, PLE-051-9260, PLE-051-9471, PLE-051-9700, PLE-051-9714, PLE-051-9715, PLE-051-9718, PLE-051-9731, PSXT175, PWWCT150, PWWPC150, PXST125, PXST150, PXST175 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 7.12 lb |
| Filter Length | 23-1/4 inches |
| Filter Diameter | 8-15/16 inches |
| Filbur Number | PC-1287 |
| Filter Top Style | Open |
| Filter Bottom Style | Open |