
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 155 sq ft |
| Diameter | 7-3/4" |
| Length | 28-1/2" |
| MPN | TC/155-AM |
Cross References
4900-253, 956644, C-7697, C7697
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-445-1058MB |
| MPN | TC/155-AM |
| Replaces | 4900-253, 956644, C-7697, C7697 |
| Manufacturer | Harmsco Filters |
| Weight | 7.94 lb |