
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 150 sq ft |
| Diameter | 8-15/16" |
| Length | 28-3/16" |
| MPN | 27501 |
Cross References
46804, 4900-440, 817-0150N, 8170150N, C-8416, C8416, FC-2576, FC2576, PLE-051-9115, UNI-051-8416
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-423-1002 |
| MPN | 27501 |
| Replaces | 46804, 4900-440, 817-0150N, 8170150N, C-8416, C8416, FC-2576, FC2576, PLE-051-9115, UNI-051-8416 |
| Manufacturer | Aladdin |
| Weight | 7.44 lb |