
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 15 sq ft |
| Top Type | Handle Top |
| Diameter | 1-1/2" |
| Length | 4-5/8" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | 4CH-15 |
Cross References
956940
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-2650 |
| MPN | 4CH-15 |
| Replaces | 956940 |
| Manufacturer | Unicel |
| Weight | 0.93 lb |
| Filter Length | 5-3/16 inches |
| Filter Diameter | 4-5/8 inches |
| Filter Top Style | Handle |
| Filter Bottom Style | SAE Thread |