
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 147 sq ft |
| Top Type | Closed Top |
| Outside Bottom (OB) | 4-1/8" |
| Diameter | 7-3/4" |
| Length | 28-13/16" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PJC147 |
Cross References
391446, 42379924R, 4669-310, 645544014931, C-7441, FC-1493, PLE-051-9476, SPG-051-2271
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-2012 |
| MPN | PJC147 |
| Replaces | 391446, 42379924R, 4669-310, 645544014931, C-7441, FC-1493, PLE-051-9476, SPG-051-2271 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 6.42 lb |