
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 125 sq ft |
| Outside Top (OT) | 4" |
| Outside Bottom (OB) | 4" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Length | 23-1/4" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PWWCT125 |
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-2334 |
| MPN | PWWCT125 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 7.84 lb |