
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 105 sq ft |
| Diameter | 7-3/4" |
| Length | 19-1/2" |
| MPN | TC/105 |
Cross References
4900-2551, 4900-255TC, C-7685, C7685
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-445-1054 |
| MPN | TC/105 |
| Replaces | 4900-2551, 4900-255TC, C-7685, C7685 |
| Manufacturer | Harmsco Filters |
| Weight | 6.08 lb |